Lista utworów z płyty „Piosenki z Ciechocinka”:

1. Nasz Ciechocinek 2:40
2. Płyń melodio 2:38
3. Tężniowe refleksy 3:27
4. Marzenia 2:48
5. Stary Park 2:31
6. Radosne słowa 2:04
7. Tango sprzed laty 2:31
8. Muzyczne motyle 3:16
9. Tężniowy świat 3:51
10. Życie jak pory roku 2:43
11. Na deptaku 1:45
12. Kurort 2:01

Jak powstała płyta „Piosenki z Ciechocinka” ?

Wszystko zaczęło się od porządkowania szuflady z pamiątkami w biurku pani Anity Piwowarczyk, gdy otworzyła teczkę z kilkoma tekstami piosenek o Ciechocinku, które stworzyła jeszcze w 1995 roku pracując w ciechocińskim Miejskim Centrum Kultury. Osiem gotowych piosenek należało jeszcze zaaranżować. A były to utwory: „Nasz Ciechocinek”, „Tężniowy świat”, „Marzenia”, „Stary park”, „Radosne słowa”, walczyk „Na deptaku”, „Tango sprzed laty”, samba „Kurort”. Korzystając ze sporej ilości wolnego czasu na nauczycielskiej emeryturze postanowiła zrealizować swoje dawne marzenie o śpiewaniu i nagrać płytę. Podczas wielu spacerów po uzdrowisku wchłaniała, już z innej perspektywy, osobliwą atmosferę naszego pięknego miasta i tu narodziły się pomysły na kolejne piosenki. Nigdy nie myślała, że ptaki, które dokarmiała przez wiele lat zimą, właśnie teraz wiosną i latem, odwdzięczą się jej śpiewając linie melodyczne do refrenów jej niektórych piosenek. Przenosząc w głowie te melodyjki po drodze z parków do domu często powstawał spory kawał jakiegoś utworku. I tak narodziły się nowe piosenki też tematycznie związane z Ciechocinkiem: „Tężniowe refleksy”, „Płyń melodio”, „Muzyczne motyle” i „Życie jak pory roku”.

„Tężniowe refleksy” to utwór skierowany do kuracjuszy cieszących się z dużej ilości wolnego czasu i dostrzegających subtelne piękno uzdrowiska. „Płyń melodio” to z kolei piosenka, która powstała pod najsłynniejszą ciechocińska fontanną „Grzybek”, która jest sercem kurortu. Natomiast inspiracją do napisania „Muzycznych motyli” były letnie koncerty muzyków z Orkiestry Zdrojowej Reaktywacja świetnie grających i ubranych w satynowe barwne stroje, mieniące się niczym skrzydła motyli. Piosenka zatytułowana „Życie jak pory roku” uświadamia nam jak piękny może być czas w jesieni czy zimie naszego życia. Jest ona zaproszeniem do Ciechocinka o każdej porze roku, bo tu zawsze jest klimatycznie i zdrowo.

Od czerwca 2018 roku do lipca 2019 roku Anita Piwowarczyk konsekwentnie realizowała swój autorski projekt „Piosenki z Ciechocinka” i do współpracy zaprosiła dwóch muzyków: Pana Dariusza Reimanna grającego zawodowo w Orkiestrze Wojskowej w Toruniu, absolwenta Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz Pana Sławomira Jastrzębskiego grającego w zespole bigbandowym „Aalle Band”. Ci dwaj muzycy zaaranżowali i opracowali instrumentalnie wszystkie piosenki. Po drodze wspólnych twórczych zmagań Anita Piwowarczyk założyła „Wydawnictwo Retro Relaks” i wydała płytę zatytułowaną „Piosenki z Ciechocinka”. Na płycie znalazło się dwanaście utworów, a są to miedzy innymi walczyki, tanga, fokstrot, samba oczywiście tematycznie i uczuciowo związane z naszym słynnym kurortem Ciechocinkiem i jego najpiękniejszymi zabytkowymi obiektami takimi jak: tężnie, Grzybek, park, muszla koncertowa. Pomysł na okładkę płyty został zaczerpnięty z karty podziękowania zaprojektowanej przez sympatyczną i utalentowaną pani plastyk z Poznania. Piosenki nagrano latem 2019 roku w Studiu Nagrań HAPPY LIGHT w Toruniu.

Przesłanie z płyty „Piosenki z Ciechocinka” ?

Ciechocinek to miasto mojego dzieciństwa, młodości i części dorosłego życia. Moi rówieśnicy i ja wzrastaliśmy gdzieś pomiędzy Parkiem Zdrojowym, tężniami, basenem solankowym a deptakiem pełnym kwiatów. Karmiliśmy orzeszkami wiewiórki, pozowaliśmy do zdjęć na tle pawich ogonów, jedliśmy poziomki z bitą śmietaną w ciechocińskim „Bristolu”. Ukradkiem zbieraliśmy płatki róż kwitnących przy Łazienkach, a balsamiczny zapach tężniowej mgiełki otaczał nasze powroty z basenu. Słuchaliśmy wiosennego śpiewu ptaków, osobliwego piania pawi, pluskającej radośnie solanki w fontannie „Grzybek”, odgłosów końskich kopyt z licznych ciechocińskich dorożek, a nader często muzyki promenadowej dobiegającej z Muszli Koncertowej lub walczyków i tang z ciechocińskich kawiarenek, w których bawili się kuracjusze, a także nasi rodzice.

Echa tych ciechocińskich wspomnień pobrzmiewają w piosenkach na płycie, którą oddaję państwu do posłuchania z nadzieją przybliżenia klimatu naszego kochanego, pełnego uroku kurortu.

śpiewająca Anita Piwowarczyk

Projekt i wykonanie: Krystian Piwowarczyk, wszelkie prawa zastrzeżone © 2021.